B│╣d: INSERT command denied to user 'umnaleczow'@'10.254.34.79' for table 'cms_tracker'
´╗┐ Nałęczów - O Na┼é─Öczowie

Otó┼╝ natura stanowi najwi─Ökszy wdzi─Ök Na┼é─Öczowa. (...) Gdy twej poetycznej naturze nie wystarcza park - mo┼╝esz pój┼Ť─ç do lasu albo w pole, albo na ┼é─ůk─Ö. A je┼╝eli masz ochot─Ö do wycieczek górskich, znajdziesz tu i góry rozmaitej postaci, tudzie┼╝ na par─Ö wiorst d┼éugie w─ůwozy. Je┼╝eli t─Ösknisz do wody, masz i wod─Ö b─ůd┼║ w formie stawu, (...), b─ůd┼║ w formie rzeczki, która w─Ö┼╝owym ruchem przemyka si─Ö przez ┼é─ůk─Ö mi─Ödzy grabami i wierzbami.

Bolesław Prus, "Kurier Warszawski" 1885, nr 155

 

Na┼é─Öczów le┼╝y w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Miasto zosta┼éo wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego, jako zespó┼é architektoniczno-krajobrazowy. Atrakcje turystyczne Na┼é─Öczowa to: pochodz─ůcy z po┼éowy XVIII wieku Park Zdrojowy z zabytkowymi obiektami sanatoryjnymi, ró┼╝norodnym drzewostanem i najcenniejszym zabytkiem architektonicznym Na┼é─Öczowa - Pa┼éacem Ma┼éachowskich.

 

Na zdj─Öciach: wn─Ötrza Pa┼éacu Ma┼éachowskich - Sala Balowa - miejsce licznych koncertów i spotka┼ä literackich.

Obok pa┼éacu stoi, pochodz─ůca z I po┼é. XVII wieku, oficyna pa┼éacowa - dawny dwór Ga┼é─Özowskich. Przy ul. Armatnia Góra i al. Lipowej stoj─ů zabytkowe wille. Niektóre "pami─Ötaj─ů" pocz─ůtki Zak┼éadu Leczniczego. W Na┼é─Öczowie bywali i tworzyli mi─Ödzy innymi: Zofia Na┼ékowska, Henryk Sienkiewicz, Stanis┼éaw Przybyszewski, Stanis┼éaw Witkiewicz, Stefan ┼╗eromski, Boles┼éaw Prus, Micha┼é Elwiro Andriolli, Ewa Szelburg-Zarembina. Swoist─ů atrakcj─ů jest w─ůskotorowa Na┼é─Öczowska Kolej Dojazdowa. W Na┼é─Öczowie znajduje si─Ö wiele obiektów zabytkowych ┼é─ůcznie z ko┼Ťcio┼éem parafialnym i przyleg┼éym cmentarzem, liczne trasy spacerowe i turystyczne oraz muzea: Boles┼éawa Prusa w Pa┼éacu Ma┼éachowskich, Stefana ┼╗eromskiego "Chata ┼╗eromskiego", Historii i Tradycji Na┼é─Öczowa "Ochronka".

Na zdj─Öciach: kapliczka na wzgórzu Jab┼éuszko, Dom Ludowy, kapliczka na wzgórzu Poniatówka.

Wokó┼é Na┼é─Öczowa rozci─ůga si─Ö g─Östa sie─ç w─ůwozów lessowych z bogat─ů, bujn─ů ro┼Ťlinno┼Ťci─ů. W┼éa┼Ťciwo┼Ťci lecznicze mikroklimatu Na┼é─Öczowa i okolic powoduj─ů samoczynne obni┼╝anie ci┼Ťnienia t─Ötniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwo┼Ťci chorób uk┼éadu kr─ů┼╝enia. "Na┼é─Öczów leczy serce". Obecnie w lecznictwie uzdrowiskowym obok walorów klimatycznych wykorzystywany jest ca┼éy wachlarz mo┼╝liwo┼Ťci jakimi dysponuje wspó┼éczesna terapia balneoklimatyczna. Ju┼╝ od dwóch wieków wykorzystywane jest lecznicze dzia┼éanie naturalnej wody mineralnej, której sk┼éad chemiczny jest porównywalny z wodami s┼éynnego Spa. Specyficzny mikroklimat i ┼║ród┼éa wód mineralnych to g┼éówne tworzywa walorów uzdrowiska. To tutaj produkowana jest s┼éynna woda "Na┼é─Öczowianka". Na┼é─Öczów jest idealnym miejscem dla ludzi z chorym sercem oraz turystów spragnionych obcowania z pi─Öknym krajobrazem i nieska┼╝on─ů przyrod─ů. Gwarantuje popraw─Ö stanu zdrowia, doskona┼éy relaks i aktywny wypoczynek.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Design & Development 2010 by E-studio Software SP. J.

2010 Na┼é─Öczów