DO KOLEBKI PAŃSTWA POLSKIEGO w 1050 rocznicę CHRZTU POLSKI

POZNAŃ – OSTRÓW LEDNICKI – GNIEZNO – BISKUPIN

wycieczka szkolna w dniach: 07 -10 czerwca 2016 r.

         Zwiedziliśmy  wiele ciekawych miejsc związanych z powstaniem NASZEGO PAŃSTWA – Ostrów Lednicki i Ostrów Tumski, katedra gnieźnieńska. Do dziś zachowały się tam m. in.  pozostałości basenów chrzcielnych. Dowiedzieliśmy się, jak powstawały grody i jak wyglądały miasta w początkach swego istnienia. W  katedrze poznańskiej i jej podziemiach widzieliśmy miejsce pochówku pierwszych Piastów. Swoim pięknem zachwyciła nas też Złota Kaplica.

        

W Rezerwacie Archeologicznym GENIUS LOCI obejrzeliśmy film 3D, w którym pokazano, w jaki sposób nasi przodkowie budowali mury obronne. Idąc po szklanej podłodze, widzieliśmy pod stopami resztki wałów obronnych, odkrytych przez archeologów. Ich rekonstrukcję ukazywał hologram. Mogliśmy też zobaczyć wykop archeologiczny. To nowoczesne muzeum, w którym zastosowano nowe technologie prezentacji, zrobiło na nas duże wrażenie.

         W Gnieźnie uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji muzealnej i zwiedzaliśmy ekspozycje w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

         Wizytę w BAZYLICE PRYMASOWSKIEJ rozpoczęliśmy od uczestnictwa we MSZY ŚWIĘTEJ. Poznaliśmy też wspaniałą historię świątyni i opowieść o słynnych DRZWIACH GNIEŹNIEŃSKICH, na których przedstawiono historię Świętego Wojciecha.

         W Biskupinie  zwiedziliśmy prasłowiański gród, w którym można było zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie – jak lepili gliniane naczynia, przygotowywali posiłki czy wybijali monety.

                   Na naszych wycieczkowiczów czekały również niespodzianki: zwiedzanie stadionu,  

wieczorny rejs statkiem po Warcie,

wizyta w Teatrze Animacji: musical „CALINECZKA” i spotkanie z aktorami, zwiedzanie wystawy lalek i teatru od kulis,

a także przechadzka  po Teatrze Polskim w Poznaniu,

lekcja muzealna na wystawie malarstwa i rzeźby w Muzeum Narodowym…

i najsmaczniejsza przygoda w Rogalowym Muzeum Poznania – pieczenie i degustacja rogali świętomarcińskich. Wszystkie mele i szczuny, w myckach, własnymi pazurami robili słodkie, za co od Starszego Mistrza Rogalowego otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika.

         Ważnym punktem wycieczki – na powitanie, a także na pożegnanie – było zwiedzanie Starego Rynku w Poznaniu z jego największą atrakcją – hejnałem i koziołkami na wieży ratuszowej, o których krąży ciekawa legenda.

         Nie mogliśmy dosięgnąć „trykających się” wysoko koziołków, więc robiliśmy sobie zdjęcia z „koziołkami” rezydującymi na trawniku przy Placu Kolegiackim.

         Wycieczka miała bogaty program, ale dzięki pysznym śniadaniom i jeszcze smaczniejszym  obiadkom i kolacjom w OBERŻY POD DZWONKIEM, gdzie byliśmy goszczeni „jak u mamy”, nie odczuwaliśmy zmęczenia.

         Pełni wrażeń, dobrze uzbrojeni w różnego rodzaju broń białą – nabytą na SZLAKU PIASTOWSKIM  i z mnóstwem innych pamiątek, wróciliśmy do domów.

         Daleką podróż odbyliśmy szczęśliwie dzięki panu Danielowi – wspaniałemu kierowcy komfortowego autokaru.

         Wyjazd zorganizowała pani Alicja Olejnik wraz z panią Małgorzatą Franczak-Kopińską, panią Zofią Góral i panem Józefem Śledziem.

         Dziękujemy! Czekamy  na następną wycieczkę…

                                                               Przygotował: Łukasz Siwiec (kl. IV) wraz z Mamą Renatą

patron

Ewa Szelburg-Zarembina

Konkursy dla dzieci

Konkursy dla dzieci

Kultura dla dzieci

Kultura dla dzieci